Bu yıl 774 orman yangını çıktığını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, “Türkiye orman yangınlarıyla mücadelede bölgemizde lider ülke” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğü Yangın Yönetim Merkezinde orman yangınlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Eroğlu, toplantıda orman yangınları  ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar, alınan tedbirler ve yangınların son durumu hakkında bilgi verdi.

Konuşmasında orman teşkilatının dimdik ayakta olduğunu vurgulayan Eroğlu, ormanları korumanın 80 milyon vatandaşın vazifesi olduğunu ifade etti.

“BU YIL 774 ORMAN YANGINI ÇIKTI” 

Yanan alanların 1 metrekaresinin dahi başka maksatla kullanılmadığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, bu yıl şu ana kadar 774 orman yangını çıktığını açıkladı.

Orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında her il için ayrı eylem planları olduğunu bildiren Eroğlu, özetle şunları söyledi:

“Orman ve su olmazsa Türkiye çöl olur. Dolayısıyla ormanlara ve suya gözümüz gibi bakmamız lazım. Türkiye, Akdeniz ülkeleri arasında en üstün teşkilata ve çok ciddi yapıya sahip. Her ilde toplantılar yapılıp, komisyon kararları alınıyor. Üç tane temel stratejimiz var; yangın çıkmasına mani olmak, erken uyarı ve hızlı etkin müdahale, yanan alanların kısa sürede ağaçlandırılması. 19 bin 718 personel görev alıyor. 2017 yılında 2 bin 300 adet sırf bizim bakanlığa ait araç ve gereç, iş makinesi kullanıyoruz. Gerektiğinde diğer kurum ve kuruluşların araçlarını da kullanıyoruz. Ülkemizde orman yangınlarının %87’sinin çıkış sebebi insan kaynaklıdır. Teknolojiyle donatılmış sistemlerimiz sayesinde yangına ilk müdahale süresi 15  dakikaya indirilmiştir. İddia ediyorum en ileri teknoloji şu anda Türkiye’de, pek çok ülke bunu bizden talep ediyor. Her yangında tahkikat yapılıyor ve neticesi de ona göre. Bir yangını kasten çıkaran vatandaş, 27 yıl ceza aldı, af vesaire indirimi de yok. Orman yangının cezası çok ağır. Biz bütün kameralarla takip ediyoruz. Yani hiç kimse cesaret etmesin, bütün Türkiye’yi gözlüyoruz.”

Öte yandan Bakan Eroğlu, vatandaşlardan pikniklerini piknik alanlarında yapmalarını, orman yolundan geçerken izmaritlerini ve çöplerini yola atmamalarını ve herhangi bir duman gördüklerinde ücretsiz olarak ALO 177 ve 110 hatlarını arayıp haber vermelerini istedi.”

Yorum Yap