Her 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü veya Türkiye’de Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı kazanmasının yıl dönümlerinde kadınların sorunları ele alınır, bu konuda yapılmış istatistikler açıklanır, toplantılar yapılır.

Yılın diğer günlerinde hatırlanmayan kadınlar gündem olurlar.  Kadınlar, kendilerine uzatılan mikrofonlara duygu ve düşüncelerini, yaşadıkları sıkıntı ve sorunları anlatırlar.

Türkiye’de kadınlar bu yıl seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 83’üncü yılını kutladı. Ama hala Türkiye Büyük Millet Meclisinde kadın oranı 4,4 düzeyinde.

Kadınların haklarına sahip çıkması, toplumda eşitlik mücadelesi için bilgiye ulaşması ve bu konularda eğitim alması gerekirken Türkiye’de kadınların yüzde 25’i okuma yazma bilmiyor.

Yine ülkemizde kadınların sadece yüzde 3,9’u üniversite mezunu.  Üstelik kadınlar birçok engeli aşıp, üniversite mezunu olsa da erkek meslektaşlarına göre daha az kazanıyor.

Yalnız ülkemizde değil dünya genelinde kadın sorunları denince ilk aklımıza gelen ‘’Kadına şiddet’’ oluyor.

Son yıllarda dozunu artırarak devam eden  ‘’Kadına şiddet’ ’te rakamlar işin boyutunu ortaya koyuyor.  2016 yılında ulusal ve yerel gazetelerde yer alan haberlere göre 397 kadın cinayeti yaşandı.

Önümüzdeki 8 Martta veya Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı kazanmasının yıl dönümünde kadınlar tekrar hatırlanacak.  O gün konuşulacak, konuşulacak… Sonra unutulacak. Ta ki diğer 8 Martlara veya yıl dönümlerine kadar…

Yorum Yap