Japonya’da, yapay zeka belediye başkanı adayı oldu. Eğer seçimi kazanırsa, Tokyo’nun Tama ilçesi yapay zeka belediye başkanı tarafından yönetilecek.

Teknoloji üretiminde dünyaya öncülük eden Japonya, belediye başkanlığındaki yapay zeka adayı ile gündeme geldi. Bir önceki belediye başkanlığını kaybeden Michihito Matsuda, yapay zekanın belediye başkanlığını desteklediğini açıklayarak politika alanına teknolojik yenilik getiriyor. Yapay zeka adayın afişleri, şimdiden Tama’nın her yerine asıldı.

ESKİ BAŞKAN ADAYI DESTEKLİYOR

Japonyadaki bu gelişme, bir yapay zekanın belediye başkanlığına aday olması yönüyle ilk olma özelliğini taşıyor. Matsuda, yapay zeka yönetimindeki belediyecilik ile tarafsız ve dengeli bir politika yürütüleceğini söyledi. Ayrıca Matsuda’nın iddiasına göre yapay zeka, belediye başkanı olursa 100 kişiden 99’u yönetimden memnun kalacak.

TARAFSIZ VE DENGELİ SİYASET YÜRÜTECEĞİ İDDİA EDİLİYOR

Geçtiğimiz aylarda Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapay zekadan sorumlu bakanlık oluşturulmuştu. Tüm bu gelişmeler yapay zekanın, siyasette de dengeleri değiştireceğini gösteriyor. Vatandaşların bir algoritmaya güvenip güvenmeyeceği ise şimdiden merak konusu. Ayrıca yapa zekanın minibüsler aracılığıyla seçim politikasının yapılıyor olması da dikkat çekici bir unsur.

Yorum Yap